Aluprof S.A.

Lakierowanie proszkowe

Firma w obu swoich zakładach dysponuje nowoczesnymi lakierniami proszkowymi. W Bielsku-Białej znajduje się wysokowydajna, w pełni automatyczna linia, wyposażona w szybkozmienne kabiny lakiernicze. Kabina typu „sandwich” oraz system zasilania i odzysku proszku pozwala na efektywne wykorzystanie lakieru oraz szybką zmianę koloru – czas wymiany skrócony został do ok. 15 minut. Całość procesu lakierowania sterowana jest komputerowo, co gwarantuje stałość i powtarzalność parametrów lakierowania, w tym grubości powłoki. Skuteczność nadzoru nad parametrami lakierowania potwierdzają uzyskane certyfikaty organizacji Qualicoat oraz dostawcy farb proszkowych IGP.

Dzięki modernizacji i rozbudowie pozostałych elementów linii lakierniczej zakład Aluprof w Bielsku-Białej jest dziś w stanie lakierować miesięcznie do 200 tys. m2 powierzchni. Dostępne są w nim wszystkie rodzaje lakierów proszkowych w całym zakresie palety barw RAL lub NCS,  istnieje także możliwość lakierowania z użyciem proszków serii ATEC - z efektami specjalnymi, typu drobna i gruba struktura, z efektem metalicznym czy też o zróżnicowanym połysku. Lakiernia wykonuje także powierzchnie drewnopodobne serii ADEC.

Malowane elementy mogą mieć gabaryty:

 • długość do 7200 mm;
 • szerokość do 500 mm;
 • wysokość do 1400 mm;

Dzięki dodatkowej ręcznej linii lakierniczej firma możne szybko dostosować się do wymagań klientów w zależności od wielkości zlecenia oraz terminu realizacji.

Nowoczesna lakiernia proszkowa w Zakładzie ALUPROF w Opolu to kolejna inwestycja firmy, oddana do użytku w roku 2011. Funkcjonująca w niej instalacja jest przeznaczona do malowania detali aluminiowych, w tym: profili wyciskanych, odlewów ciśnieniowych oraz blach.
Parametry lakierowanych detali:

 • max długość 7200 mm
 • max szerokość 400 mm
 • wysokość zawieszki 1800 mm
 • ciężar materiału na zawieszce do 300 kg

Linia posiada centralny system sterowania umożliwiający efektywne zarządzanie wszystkimi procesami technologicznymi. Kodowane trawersy umożliwiają zaprogramowanie odpowiedniej trasy przejazdu. Automatyczny, płynny i prawidłowy przepływ materiału zapewnia osiągnięcie ustalonych założeń produkcyjnych i wydajnościowych, które szacowane są na 1,2 – 1,4 mln m kw./rok powlekanej powierzchni. Profile i odlewy aluminiowe raz zakładane na zawieszki są ściągane dopiero po przejściu całego procesu technologicznego.
Tworzywowa, warstwowa kabina automatyczna wyposażona jest w:

 • automatyczny system odmuchiwania ścian,
 • systemem szybkiej zmiany kolorów w układzie pracy automatycznej i ręcznej,
 • układ separacji i recyrkulacji farby proszkowej (cyklon i filtr końcowy),
 • automatyczny system czyszczenia wnętrza pomp, węży i pistoletów

Powłoki drewnopodobne w ofercie ALUPROF

Pełna oferta