Aluprof S.A.

Lakierowanie proszkowe

Lakierowanie proszkowe

W obu zakładach firmy Aluprof znajdują się nowoczesne lakiernie proszkowe. Oddział w Bielsku-Białej posiada wysokowydajną, w pełni automatyczną linię lakierniczą, wyposażoną w szybkozmienne kabiny lakiernicze. Kabina typu „sandwich” oraz system zasilania i odzysku proszku pozwala na efektywne wykorzystanie lakieru oraz szybką zmianę koloru – czas wymiany skrócony został do ok. 15 minut. Proces lakierowania proszkowego sterowany jest w całości komputerowo, zapewnia to stałość i powtarzalność parametrów lakierowania, w tym grubości powłoki. Skuteczność nadzoru nad parametrami malowania proszkowego potwierdzają uzyskane certyfikaty organizacji Qualicoat oraz dostawcy farb proszkowych IGP.

Dzięki modernizacji i rozbudowie pozostałych elementów linii lakierniczej zakład Aluprof w Bielsku-Białej jest dziś w stanie lakierować miesięcznie do 200 tys. m2 powierzchni. Dostępne są w nim wszystkie rodzaje lakierów proszkowych w całym zakresie palety barw RAL lub NCS. Lakierowanie proszkowe z efektami specjalnymi - typu drobna i gruba struktura, efekt metaliczny czy też zróżnicowany połysk - jest możliwe dzięki użyciu proszków serii ATEC, które są stosowane w zmodernizowanej lakierni Aluprof. Lakiernia proszkowa wykonuje także powierzchnie drewnopodobne serii ADEC.

Malowane proszkowo elementy mogą mieć gabaryty:

 • długość do 7200 mm,
 • szerokość do 500 mm,
 • wysokość do 1400 mm.

Dodatkowa ręczna linia lakiernicza pozwala firmie Aluprof szybko dostosować się do wymagań klientów w zależności od wielkości zlecenia oraz terminu realizacji.

W 2011 roku w zakładzie Aluprof w Opolu została oddana do użytku kolejna nowoczesna lakiernia proszkowa. Jest to inwestycja firmy w malowanie proszkowe detali aluminiowych. Lakiernia wyposażona jest bowiem w instalację, która jest dedykowana lakierowaniu takich detali jak: profile wyciskane, odlewy ciśnieniowe oraz blachy.

Parametry lakierowanych detali:

 • maks. długość 7200 mm,
 • maks. szerokość 400 mm,
 • wysokość zawieszki 1800 mm,
 • ciężar materiału na zawieszce do 300 kg.

Lakiernia proszkowa w Opolu posiada centralny system sterowania, który zapewnia efektywne zarządzanie wszystkimi procesami technologicznymi. Kodowane trawersy umożliwiają zaprogramowanie odpowiedniej trasy przejazdu. Osiągnięcie ustalonych założeń produkcyjnych i wydajnościowych, które szacowane są na 1,2 – 1,4 mln m kw. powlekanej powierzchni rocznie, jest możliwe wyłącznie dzięki automatycznemu, płynnemu i wydajnościowemu przepływowi materiału. Profile i odlewy aluminiowe raz zakładane na zawieszki są ściągane dopiero po przejściu całego procesu technologicznego.

Tworzywowa, warstwowa kabina automatyczna lakierni proszkowej wyposażona jest w:

 • automatyczny system odmuchiwania ścian,
 • system szybkiej zmiany kolorów w układzie pracy automatycznej i ręcznej,
 • układ separacji i recyrkulacji farby proszkowej (cyklon i filtr końcowy),
 • automatyczny system czyszczenia wnętrza pomp, węży i pistoletów.

Lakiernia proszkowa, zarówna ta znajdująca się w Bielsku – Białej, jak i w Opolu, jest przystosowana do różnorakich zleceń, dlatego niezależnie od potrzeb warto zlecić malowanie proszkowe właśnie firmie Aluprof.

Pełna oferta